sohbet
radyo dinleKarmaFM ile reklamsız müzik dinle!
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Radyo da sesler yayına neden gecikmeli gider ?

Bir Çok Radyo Hosting Paketleri Müşterilerinin Merakı Yayınlara Sesler Neden Geçikmeli Gider Bu Yazımızı Dikkatli Bir Şekilde Okumanızı Tavsiye Ederiz..

Yayındaki  yayın (DJ) veya kısmen Auto Dj yayınları  internet kanalından  radyohostingpaketleri sunucumuza gönderir.Göndermiş oldugunuz ses sunucuda peki neden geç gider geç gitmenin sebeplerinden birisi dinleyicinin dinleme yöntemi ve internet hızıdır

Örnek olarak vercek olursak şöyle tanımlayabiliriz. Yayıncı 128 kbps ile bir yayını saniyede ortalama 14 kb veri gönderimi akışı ile radyo sunucusuna aktarır. Dinleyici belirlemiş olduğu dinleme yöntemine göre bu yayın ara belleğe yani hafızaya indirir. Bu süreye ara bellek süresi denilmektedir. Windows media player  kullanan bir dinleyicinin ara bellek süresi yaklaşık olarak   10 ila 15 saniye arasındadır . bu ara bellek süresi kişinin yani dinleyicinin internet bağlantısına göre değişiklik gösterebilmektedir  media player  kullanan bir dinleyici radyonuzu örnekteki 128 kbps ile dinlerse ve internet bağlantısıda iyi durumda ise yapılan yayını ortalama olarak 20 ila 40 sanıye arasında bir geçikme ile dinleyebilir.

Peki bu geçikme radyo hosting paketleri ile ilgili bir durum mu ?

Bu yayın Geçikmesinin  radyo hosting paketleri ile  yakından uzaktan alakası bulunmamaktadir. Eger dinlemeyi gerçekleştirdiğiniz playerler örnek:media player belleğe alma işlemlerini yapmasalardi  internet  bağlantı hızına göre yayında sık sık kesilmeler gerçekleşirdi. Bellekleme sayesinde playeriniz (media player, winamp gibi ) yapılan yayini öncesinde indirir ve yayın gidişhatına göre yani akışına göre  geçikmeli bir şekilde size dinletir.

Playerların Ortalama Bellekleme Süreleri Nelerdir ?

Windows media player için  10 ila 15 saniye içersinde bir ara bellek
Winamp player’lar için 5 ila 10 saniye içersinde bir ara bellek
Flash  playerler’lar için  2 ila 5 saniye  içersinde bir ara bellek
Diger Dinleme sistemlerinin  ara bekleme süreleri daha  farklıdır..

KarmaFM 525
Cevap bırakın